Co się dzieje w mojej głowie?

Na pewno każde dziecko nie raz zadawało sobie postawione w tytule pytanie, próbując odgadnąć źródło swoich uczuć i emocji. A teraz dostanie na nie atrakcyjną odpowiedź. Wystarczy otworzyć tę książeczkę i poznać historię jedenastoletniej Riley. To bohaterka przebojowego filmu „W głowie się nie mieści”, a teraz także książki Steve’a Bynghalla pod tym samym tytułem.

Kolorowa piątka uczuć

Ta opowieść jest rzeczywiście niezwykła. Akcja toczy się dwutorowo. Z jednej strony śledzimy życie Riley, z drugiej – podglądamy to, co dzieje się w jej umyśle. A są to naprawdę niezwykłe rzeczy! Rządzi tam piątka kolorowych ludzików, sterujących centralą mózgu Riley, jej uczuciami i odruchami. To pięć podstawowych emocji – Radość, Smutek, Strach, Gniew i Odraza. Każde z nich jest tutaj dość malowniczą postacią. Radość to wesoła panienka w kolorowych sukienkach, Smutek jest okrągłą jak kulka, niebieską okularnicą z buzią wygiętą w podkówkę. Odraza nosi się na zielono, w takim też kolorze ma skórę, a jej przeciwieństwem jest pękaty, mały Gniew, który jeży się na czerwono. Jest jeszcze Strach, blady i roztrzęsiony, wyglądający jak student na śmieciówce.

I właśnie te barwne postacie zarządzają życiem wewnętrznym Riley, ucierając wspólne zdanie w tysiącach dowcipnych sprzeczek i budując z mozołem zręby osobowości jedenastolatki. Generalnie dobrze sobie radzą, bo Riley jest zadowolona ze swego życia. Ma kochanych rodziców, superprzyjaciółkę i sportową pasję – uwielbia grać w hokeja. Ale w końcu nawet w szczęśliwym życiu małego dziecka przychodzą trudniejsze momenty, z którymi trudno sobie poradzić. Dla Riley będzie to przeprowadzka do San Francisco. Źle zniesie zmianę, nie odnajdzie się w szkole ani wśród nowych znajomych. A jak poradzą z tym sobie jej emocje? Warto sprawdzić, bo kolorowe ludziki naprawdę dadzą z siebie wszystko!

Bajka z przesłaniem

Histora Riley jest książkową wersją filmu nakręconego w 2015 r. w amerykańskim studiu Pixar. Jego twórcy słyną od lat z doskonałych, wysoko ocenianych animacji, zgarniających najważniejsze filmowe laury. „W głowie się nie mieści” również nagrodzono Oscarem i wyróżniono wieloma innymi statuetkami. Doceniono nowatorstwo tej historii i oryginalny sposób narracji. Jest zabawna, świetnie opowiedziana, a w dodatku ma wielki walor edukacyjny. W pomysłowy sposób wyjaśnia tajemnice i skomplikowane mechanizmy ludzkiego mózgu. W dodatku robi to bez nadmiernych uproszczeń, mimo naprawdę trudnej tematyki. Neuropsychologia rzadko mogła komukolwiek kojarzyć się z bajką. A jednak się udało.

Tę mądrą bajkę docenią i starsi, i młodsi. Ci pierwsi może odnajdą w niej refleksję o wielowymiarowości ludzkiej natury; ci drudzy dostaną pierwszą lekcję na temat meandrów ludzkiej psychiki. Dzięki ogromnej kreatywności twórców będzie to lekcja nie tylko mądra, lecz także błyskotliwie podana. Lekcja, którą warto zapamiętać.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *